Vse je v imenu, bi lahko zapisali ob predstavitvi povsem novega Dacijinega bigsterja. Pri Dacii, ki spada pod okrilje francoskega Renaulta, pa niso racionalni in nepretenciozni samo pri imenih, ampak – in kar je najbolj pomembno – predvsem pri svojih avtomobilih. Uporabni, solidni, vsestranski in cenovno sprejemljivi so pridevniki, ki opisujejo sicer ne najbolj široko prodajno paleto romunske znamke.
Z novim bigsterjem vred so slovenskim kupcem na izbiro samo štiri dacie, medtem ko so povsem električnega springa po besedah Petra Nevistića, direktorja zastopnika za vozila znamk Renault, Dacia, Nissan in Alpine GA Adriatica, potisnili na stranski tir. "Springa smo izključili zaradi povišanih evropskih carin na kitajska vozila," je povedal v pogovoru za Bloomberg Adria, saj edina e-dacia nastaja v azijski velikanki. Toda pustimo električno prihodnost znamke, kjer naj bi svojo vlogo odigral tudi Revoz, za konec.
Preberi še

Za koliko so se v preteklem letu podražili najcenejši avtomobili?
Podražitve segajo do 13,8 odstotka, v povprečju pa so dražji za 4,2 odstotka.
02.04.2025

Avtotrg v 2024: Vrnili so se fantomski avtomobili
Vsak peti registrirani clio je bil izvožen v tujino.
19.08.2024

Analiza trga: Koliko so se v zadnjem letu podražili avtomobili?
Kako so se cene najbolj priljubljenih avtomobilov spremenile v zadnjem letu in pol?
23.07.2024

Bo 'avtomobilski Airbus' rešil evropske avtomobilske koncerne?
Gre za nižanje stroškov in porazdelitev bremena razvoja za ohranitev konkurenčnosti, pravi strokovnjak Janez Kovačič.
13.03.2024
Veliki brat
Bigster je, grobo rečeno, večji brat pri nas že vrsto let prisotnega dusterja, saj ga s 4.570 milimetri dolžine prekaša za kar 25 centimetrov. Duster na steroidih ima obenem tudi za 4,5 centimetra daljšo medosno razdaljo, ki znaša 2.700 mm, medtem ko je s 1.710 mm višine tudi za šest centimetrov višji. Ker sta oba avtomobila mestna terenca oziroma SUV-a, je treba omeniti še povišano oddaljenost od tal, ki pri bigsterju znaša 22 centimetrov (štiri centimetre več od dusterja).
Prostora na zadnji klopi je zato pri večjem bratu občutno več, in sicer kar 24 centimetrov v predelu kolen, prav tako pa je za okoli 200 litrov narasel tudi prtljažni volumen. Ta v bigsterju v osnovi meri vsaj 702 litra. Omeniti moramo še novost deljive zadnje klopi v razmerjih 40 : 20 : 40, s čimer se povečuje prilagodljivost potniškega prostora. Glede na zajetne mere ne bi bilo nič narobe, če bi ga bilo mogoče naročiti tudi s tretjo vrsto sedežev, s čimer bi dodatno okrepil adute za privabljanje kupcev v konkurenčnem segmentu C SUV, a te izbire žal ni.
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Bigster pa vseeno uvaja zanimivo digitalno novost – aplikacija Dacia AR omogoča virtualno zlaganje prtljage v prtljažnik, kar močno poenostavi to pogosto zamudno in pri prostornejših avtomobilih težaško opravilo.
Našteto pomeni, da robustni orjak v primerjavi z dusterjem vozi v večji prodajni segment C SUV. Gre za priljubljen in konkurenčen segment, ki v Evropi zajema 23-, v Sloveniji pa 20-odstotni delež vsega trga, kjer se gnete več kot 30 tekmecev. Za domači trg se letos predvideva, da bo v Sloveniji ta segment narasel na 14.500 vozil. Pri GA Adriaticu, ki omenjene znamke zastopa tudi po nekaterih drugih državah regije Adria, bi si radi z bigsterjem odrezali precej večji delež od sedanjih petih odstotkov.
"Presenečeni smo, da Dacia pri Slovencih ni bolj priljubljena, saj je znamka del koncerna Renault, ki v Sloveniji zaradi Revoza velja za nekako domačo znamko," o težavah z imidžem na domačem trgu pove Petar Nevistić.
"V Sloveniji prodamo 100 do 150 avtomobilov na mesec, a na Hrvaškem je ta številka tri- do štirikrat večja. Upam, da bo bigster to številko popravil, saj je s svojo robustno vsestranskostjo primeren za terensko razgibano Slovenijo," pravi Nevistić, ki priznava, da je krepitev prepoznavnosti in posledične uveljavljenosti Dacie pri slovenskih kupcih velik izziv.
"Opažamo, da pri Slovencih nismo dosegli ravni ozaveščenosti kot v drugih državah v regiji in celo v zahodni Evropi, kjer so Dacijini modeli med petimi ali tremi najbolj prodajanimi, v Sloveniji pa se gibljemo med 10. in 15. mestom," je dejal za Bloomberg Adria. "To nas preseneča, saj je znamka del koncerna Renault, ki v Sloveniji zaradi Revoza velja za nekako domačo znamko," o težavah z imidžem še pove Nevistić.
Morda bo v rekreacijo in pustolovščine zaljubljene Slovence bigster prepričal s posebnim paketom 'avanturistične' opreme InNature, ki vključuje zložljivo posteljo v prtljažniku, strešni prtljažnik in integrirani šotor.
Nevistić: Kanibalizem nas ne skrbi
Po njegovih besedah so si pri tovarni za letos zagotovili produkcijo za 500 avtomobilov, čeprav bi si jih želeli več, a je povpraševanje drugje po Evropi veliko. Dobava je omejena, vendar bi glede na prodajne uspehe v drugih regijskih državah principal zastopnika za preboj na slovenskem trgu utegnil prednostno obravnavati, meni direktor.
Ambicije so namreč, da bi novi SUV postal prodajna uspešnica, ki bi Dacio potegnil z obrobja slovenskega trga, pa čeprav bi to zaradi sorodnosti dosegel na račun manjše prodaje dusterja. "Če bo prodaja dusterja upadla, a bo skupni prodajni volumen obeh modelov zato večji, bo to zame uspeh," o pomislekih v zvezi s 'kanibalizmom' med modeloma (bigster je le dobrih 2.300 evrov dražji od primerljivo opremljenega dusterja), ki sta zasnovana na skupni platformi CMF-B, pripomni Nevistić.
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
"Kmalu nas čaka objava novice o novi mali dacii, ki bo povsem električna. Gre za lepo lokalno zgodbo o sodelovanju med Renaultom in Dacio v regiji," je napovedal, pri čemer ni ne potrdil ne zavrnil napovedi, da gre za model, ki si bo osnovo delil z novim e-twingom, sestavljali pa ga bodo v novomeškem Revozu.
Elektrika samo za hibride
Dva najbolj markantna vtisa, ki ju na prvi pogled pusti bigster, sta robustna, oglata in zajetna zunanjost ter prostorna in funkcionalna notranjost. Da pri slovenskih kupcih avtomobili dacia ne uživajo večjega ugleda, je presenečenje, saj je bigsterjeva kabina ergonomsko vzorna, materiali in tehnološki dodatki moderni ter na ravni primerljive konkurence, ki jo – vsaj po kakovosti izdelave – celo presegajo. Velik del tega gre pripisati uporabi predelane plastike 'starkle' z 20-odstotno vsebnostjo recikliranega polipropilena, ki na pogled deluje prepričljivo, na otip pa malo manj.
Voznikov prostor je povsem digitaliziran, ne manjkajo niti osrednji 10,1-palčni zaslon z navigacijo, samodejna avtomatska klimatska naprava, ki je speljana tudi do zadnje klopi, brezžično polnjenje telefona, premierno v dacii adaptivni tempomat, panoramska streha in hlajeni sredinski predal. K funkcionalnosti in priročnosti pripomore elektrifikacija prednjih sedežev ter prtljažnih vrat, pri čemer so inženirji vgradili le en elektromotor, s čimer so znižali stroške in zmanjšali težo, ne pa tudi okrnili uporabniške izkušnje.
Z vidika motorizacije so v izboru trije pogonski agregati oziroma štiri različice, posebnost pa je, da med njimi ni ne povsem električne ne dizelske.
Z vidika motorizacije so v izboru trije pogonski agregati oziroma štiri različice, posebnost pa je, da med njimi ni ne povsem električne ne dizelske. Vsi agregati so bencinski in v določeni meri hibridizirani; se pravi, da bencinski termični klasiki pomaga še manjši 48-voltni elektromotor. Vstopno različico z opremo essential in ceno 23.490 evrov poganja 1,2-litrski trivaljnik z blago hibridno tehnologijo in močjo 96 kW, ki je na izbiro tudi kot blagi hibrid s 103 kW moči in pogonom na utekočinjeni plin LPG.
Na vrhu palete je polni hibrid z 1,8-litrskim bencinskim štirivaljnikom (razvit iz obstoječega 1,6-litrskega bencinarja) z močjo 79 kW, elektromotorjem z močjo 36 kW, posodobljenim samodejnim menjalnikom in skupno sistemsko močjo 114 kW. Ta stane v osnovi 28.190 evrov, medtem ko se cena z najbogatejšo opremo extreme povzpne na 30.490 evrov. Povsem enaka je tudi cena za različico s 96 kW motorjem in štirikolesnim pogonom, ki je za zdaj mehanski, a ga bo tako pri bigsterju kot tudi dusterju v prihodnje zamenjal električni vsekolesni pogon.
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
Aleš Kovačič
Poglej Galerijo
E-dacia s slovenskim pedigrejem?
Nevistić je za Bloomberg Adria napovedal prihod novega povsem elektrificiranega kompaktnega Dacijinega modela. "Kmalu nas čaka objava novice o novi mali dacii, ki bo povsem električna. Gre za lepo lokalno zgodbo o sodelovanju med Renaultom in Dacio v regiji," je napovedal, pri čemer ni ne potrdil ne zavrnil napovedi, da gre za model, ki si bo osnovo delil z novim e-twingom, sestavljali pa naj bi ga v novomeškem Revozu.
Tega naj bi, tako direktor GA Adriatic, ki je pred dnevi prevzel še zastopstvo za novi kitajski znamki pri nas, Jaecoo ter Omoda (koncern Chery), in vietnamski Vinfast, slovenskim kupcem ponudili spomladi 2026, za naš medij pa je potrdil tudi, da bo Revoz ob koncu leta obiskal prvi mož skupine Renault Luca de Meo.