Predstavniki ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) so na današnjem zasedanju odločili, da ne posežejo v obrestne mere in jih ohranijo na intervalu od 4,25 do 4,5 odstotka. Njihova odločitev je verjetno razočarala predsednika Donalda Trumpa, ki si že dlje časa prizadeva za nižje obrestne mere.
Diane Swonk, glavna ekonomistka pri družbi KPMG, je poudarila, da so lekcije iz pandemičnega porasta cen in inflacijskega šoka v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja "zakoreninjene v DNK Feda".
Čim večja zaposlenost in stabilne cene
Preberi še

Čez lužo novi podatki o zaposlenih podkurili rast S&P 500
Število zaposlenih (zunaj kmetijstva) se je prejšnji mesec povečalo za 177.000.
02.05.2025

ECB se pripravlja na junijsko znižanje obresti za pomoč gospodarstvu
Trgovinska vojna bo imela negativne posledice na evropsko gospodarstvo.
27.04.2025

Grafi, ki prikazujejo, kako recesija že trka na vrata
Trgi vse bolj opozarjajo na recesijo, saj tradicionalni kazalniki negativnosti, kot so premiki v zlatu, bakru in vlagateljskem razpoloženju, kažejo znake močne negotovosti.
23.04.2025


Powell se bo uprl Trumpu in ohranil stabilne obresti
Trgi pričakujejo, da bo Fed ohranil nespremenjene obrestne mere..
04.05.2025

Trump graja Powlla in poziva k "odpovedi" zaradi počasnosti
Predsednik Trump je na družbenem omrežju Truth Social graja "prepočasnega" predsednika Feda Jeroma Powlla.
17.04.2025
Odločitev so utemeljili s tveganji za višjo brezposelnost in višjo inflacijo, ki da so se povečala.
Še pred odločitvijo smo poročali, da so predstavniki Fed v nedavnih javnih komentarjih poudarili, da je negotovost sicer nenavadno visoka, vendar je denarna politika še vedno na dobrem mestu za uravnoteženje njihovih ciljev spodbujanja čim večje zaposlenosti in stabilnih cen.
"Trdni podatki še vedno dobro držijo," je še pred objavo odločitve dejala Sarah House, višja ameriška ekonomistka pri Wells Fargo. "Mislim, da bomo slišali tudi, da je negotovost v tem okolju visoka in da so pripravljeni ukrepati - ali pa ne ukrepati - po potrebi, da bi poskušali izpolniti obe plati svojega mandata."
Cene na terminskih trgih trenutno kažejo na znižanje obrestnih mer za četrtino točke na zasedanju 29. in 30. julija ter na še dve ali tri znižanja do konca leta.
Kdaj bo Fed vendarle znižal obrestne mere?
Cene na terminskih trgih trenutno kažejo na znižanje obrestnih mer za četrtino točke na zasedanju 29. in 30. julija ter na še dve ali tri znižanja do konca leta. Ekonomisti, ki jih je anketiral Bloomberg, pričakujejo le dve znižanji, ki se bosta začeli septembra.
Lekcije iz pandemije so se vtisnile globoko
Diane Swonk, glavna ekonomistka pri družbi KPMG, je poudarila, da so lekcije iz pandemičnega porasta cen in inflacijskega šoka v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja "zakoreninjene v DNK Feda", zato bodo vplivale na to, kako se bodo oblikovalci politik odzivali.
Ob velikem preskrbovalnem šoku "ne želite biti prehitri, sicer bi lahko povzročili še bolj škodljiv napad stagflacije, tega pa si vsekakor ne želijo, potem ko so si tako močno prizadevali, da bi inflacijo znižali na današnjo raven," je dejal Swonk.
Fedov priljubljeni kazalnik osnovne inflacije se je v letu do marca znižal na 2,6 odstotka, kar je manj kot leta 2022, ko je dosegel najvišjo vrednost 5,6 odstotka, vendar še vedno presega 2-odstotni cilj ameriške centralne banke.
Powell soočen s Trumpovimi žalitvami
Powell je bil v zadnjem času redno pod pritiski predsednika, deležen je bil tudi osebnih žalitev in groženj, da ga bo odpustil. Trump se je od slednjih umaknil in v intervjuju, posnetem prejšnji teden in predvajanem v nedeljo, ponovil, da si ne namerava prizadevati za odstavitev predsednika.
Vendar pa je Powella označil za "popolnoma zategnjenega" zaradi njegove nepripravljenosti za znižanje obrestnih mer, s čimer je nadgradil žaljivko "velikega poraženca", kot ga je označil aprila.
S pomočjo Vinceta Golleta - Bloomberg, v slovenski jezik prevedla, prilagodila in dopolnila Urban Červek in Aleksandar Lukić - oba Bloomberg Adria