Dobro jutro. Ameriške borze so se v četrtkovem trgovanju približale rekordnim vrednostim. Radostno so bili razpoloženi tudi na azijskih borzah. Rast je poganjala novica, da sta ZDA in Kitajska dosegli trgovinski dogovor. Terminske pogodbe, vezane na indeksa S&P 500 in Nasdaq, so danes dosegle rekordne vrednosti, presegle so dnevne najvišje vrednosti vseh časov in se vrnile z najnižjih vrednosti, doseženih v aprilu.
Naftni velikan Shell je v četrtek zanikal govorice, da se pripravlja na prevzem konkurenčnega britanskega naftnega podjetja BP. Poudarili so, da med podjetjema ni prišlo do pogovorov. Delnica BP je poskočila po poročanju Wall Street Journala o možnem prevzemu s strani Shella.
Tesla v Evropi nadaljuje slabi niz prodajnih številk. Prodaja avtomobilov je na ključnih trgih letos upadla. Izvršni direktor Tesle Elon Musk je odpustil Omeada Afsharja, podpredsednika za proizvodnjo, je poročal CNBC. Afshar, ki je bil neposredno poročal Musku, je vodil ekipo več kot pol ducata visoko usposobljenih zaposlenih, kažejo interne organizacijske sheme, v katere je vpogledal CNBC.
Ameriški minister za trgovino naznanil sporazum med Kitajsko in ZDA
ZDA in Kitajska sta dosegli trgovinski dogovor, je dejal ameriški minister za trgovino Howard Lutnick in dodal, da ima Bela hiša v načrtu sklenitev sporazumov še z desetimi glavnimi trgovinskimi partnerji. Sporazum s Kitajsko, ki je bil po Lutnickovih besedah podpisan pred dvema dnevoma, definira pogoje, določene v trgovinskih pogovorih, vključno z zavezo Kitajske k dobavi redkih zemelj, piše Bloomberg.
Lutnick je za Bloomberg povedal, da je predsednik Donald Trump pripravljen v prihodnjih dveh tednih dokončati tudi več trgovinskih sporazumov. Rok, do katerega še veljajo nižje carine se izteče 9. julija. Razložil je, da do bodo sklenili 10 najboljših sporazumov in jih uvrstili v pravo kategorijo, nato pa bodo druge države uvrstili zraven. Lutnick ni razkril, katere države bodo v prvem valu trgovinskih sporazumov, čeprav je Trump že v četrtek namignil, da se ZDA bližajo sporazumu z Indijo.
Bloomberg
Trump je že napovedal, da bo državam na koncu poslal pisma, v katerih bo navedeni trgovinski pogoji, če bodo sporazumi doseženi pravočasno. Države bodo 9. julija razvrščene v "ustrezne skupine", je dodal Lutnick. Pišejo še, da Trump lahko tudi podaljša roke, da bi omogočil več pogovorov.
Evro najvišje po septembru 2021
Med tem ko vrednost dolarja upada, se krepi vrednost evra. To je tudi posledica Donalda Trumpa in ugibanj o nasledniku predsednika ameriške centralne banke (Fed) Jeroma Powlla. Evro je v četrtek presegel mejo 1,17 ameriškega dolarja in dosegel najvišjo raven v več kot treh letih in pol. V enem trenutku je bil evro vreden 1,1745 dolarja. Nazadnje je bil menjalni tečaj tako visok septembra 2021. Evro je ponovno imel koristi od slabljenja dolarja.
Na deviznem trgu so se okrepila ugibanja, da bi ameriška centralna banka lahko znižala obrestne mere prej, kot je bilo sprva pričakovano. Zaradi možnosti padca obrestnih mer je bil dolar pod pritiskom v trgovanju v primerjavi z vsemi drugimi glavnimi valutami. Na dolar je pritisnilo poročanje Wall Street Journala o nasledniku predsednika ameriške centralne banke. Ameriški predsednik Donald Trump bi lahko o nasledniku odločal že septembra ali oktobra, čeprav je Powell na položaju še do maja.
Rast vrednosti evra se skriva v konvergenci več dejavnikov. Rast evra spodbujajo fiskalne spodbude v Evropi, upadajoče zaupanje v ameriško denarno politiko in kopičenje špekulativnih kratkih pozicij dolarja. Medtem ko je Evropska centralna banka (ECB) nadaljuje cikel zniževanja obrestnih mer, je ključni premik, ki podpira moč evra, prišel iz Nemčije, piše Euronews. Marca je Bundestag odobril ustavni amandma, ki vojaško in infrastrukturno porabo izvzema iz strogega zakona o dolžniški zavori.
Slovaški veto na naslednji krog sankcij proti Rusiji
Voditelji EU so se v četrtek sestali na vrhu Sveta EU, kjer so govorili o Bližnjem vzhodu, Ukrajini in migracijah. Četrtkov vrh Sveta EU je doživel velik poraz, potem ko je slovaški premier Robert Fico napovedal, da bo vztrajal z vetom pri naslednjem krogu sankcij proti Rusiji, poroča Euronews. O teh so diplomati upali, da jih bodo sprejeli v petek. Ficovo nasprotovanje se nanaša na predlagano postopno opustitev ruskih fosilnih goriv, vključno z nafto in plinom, od katerih sta Slovaška in Madžarska še vedno odvisni.
Fico se je v četrtek zjutraj srečal z Ursulo von der Leyen, da bi razpravljala o pomislekih, vključno s strahom, da bi Gazprom, ruski plinski monopol, vložil milijardo evrov vredno tožbo, če bi Slovaška prekinila dolgoročno pogodbo o dobavi plina. Na Evropski komisiji so prepričani, da bi predlagane prepovedi štele kot višja sila in bi se izognili odškodninam na sodišču. To ni prepričalo Fica, ki je povedal, da je treba to vprašanje najprej rešiti. ''Opredelimo rešitev in šele nato lahko razpravljamo o nadaljnjih paketih sankcij.''
Nike že dosegel dno, delnica navzgor
Ameriško podjetje za športna oblačila Nike je sporočilo, da se upad prodaje začenja umirjati. Delnice Nike so v četrtek v podaljšanem trgovanju v New Yorku pridobile kar 11 odstotkov, potem ko je optimistična objava poslovnih rezultatov ponovno vzbudila navdušenje nad prizadevanji podjetja za preobrat, je poročal Bloomberg. Delnica je v zadnjih 12 mesecih izgubila tretjino svoje vrednosti. Pričakujejo, da se bo prodaja v tekočem četrtletju zmanjšala za sredino enomestne številke, kar je manjši upad, kot so ga pričakovali na Wall Streetu, in izboljšanje v primerjavi s prejšnjim trimesečnim obdobjem.
Zaradi carin in negotovosti niso izdali celoletne napovedi. Prodaja v zadnjem četrtletju se je na valutno nevtralni osnovi zmanjšala za 11 odstotkov. S tem so presegli pričakovanja analitikov. Sprostili so zaloge, da bi s tem naredil prostor za novejše modele. Kitajska ostaja edina regija, ki v četrtletju ni presegla ocen. Vodstvo je dejalo, da je prodaja tam še vedno izziv in da bo okrevanje trajalo dlje.
Ker se Nike sooča z visokimi ameriškimi carinami na kitajsko blago, zato strateško zmanjšuje svojo odvisnost od Kitajske, ki trenutno dobavlja 16 odstotkov njegove obutve, uvožene v ZDA. Cilj do fiskalnega leta 2026 je delež zmanjšati na enomestno številko s preusmeritvijo proizvodnje drugod.
Najbolj brani članki:
1. Najbolje plačani menedžerji hrvaških blue chipov, med njimi tudi Slovenec
2. Koliko so pripravljeni Slovenci odšteti za vikend na hrvaški obali?
3. Babica bi želela vnuku izročiti stanovanje. Kako naj to stori?
4. Zakaj se trg študentskega dela pred poletjem ohlaja?
5. Ve se, kdo je "oče" na Bližnjem vzhodu
Kaj spremljamo danes:
- Na Japonskem bodo objavili podatke o brezposelnosti.
- V Franciji bodo objavili podatke o inflaciji
- V Združenem kraljestvu bodo objavili podatke o BDP.
- Surs bo objavil podatke o prihodku od prodaje v trgovini na drobno.
- Eurostat bo objavil podatke o zaupanju potrošnikov.
Trenutno ni komentarjev za novico. Bodi prvi, ki bo komentiral ...